Poznaj zalety makaronu z ciecierzycy

Ciecierzyca należy do roślin strączkowych i ma wiele cennych właściwości odżywczych. Może być spożywana w różnych postaciach, w tym w postaci makaronu. Będzie on znakomitą opcją dla tych, którzy nie tolerują glutenu, a zatem nie mogą spożywać produktów wytwarzanych z mąki pszennej. Makaron z ciecierzycy jest bardzo pożywny, naturalny i zdrowy. Jest idealny również dla tych wszystkich, którzy pragną urozmaicić lub wzbogacić swoją dietę o produkty wysokiej jakości.

Zalety makaronu z ciecierzycy

Makaron z ciecierzycy charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i soli. Ze względu na wysoką zawartość białka jest świetną propozycją dla osób aktywnych, sportowców, a także dla wegan, gdyż jego pochodzenie jest w stu procentach roślinne. Ponieważ nie zawiera glutenu, jest odpowiednim pokarmem dla osób z celiakią. Makaron z ciecierzycy (https://www.bee.pl/fabijanscy-makaron-z-ciecierzycy-muszla-bez-glutenu-250g-eko-250-g-bio_p147941.html) zaliczany jest do grona tzw. zdrowej żywności ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze.

  • Makaron z ciecierzycy jest bogaty w witaminy z grupy B: witaminy B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B6 i B9 (kwas foliowy);
  • Dostarcza organizmowi również innych witamin, w tym witaminy A, C i E;
  • Zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-6;
  • Charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza, nawet większą niż mięso;
  • Ma dużo błonnika i jest idealny, aby uniknąć zaparć i zapewnić uczucie sytości na długo.

Dlaczego warto spożywać makaron z ciecierzycy?

Suszone rośliny strączkowe są ważną częścią zbilansowanej diety ze względu na ich bogactwo odżywcze. Makaron z ciecierzycy powstaje na bazie mąki powstałej ze zmielonych ziaren ciecierzycy. To produkt w pełni naturalny, pochodzący z niemodyfikowanych genetycznie, biologicznych ziaren. Mąką wykorzystana do przygotowania makaronu z ciecierzycy jest pełnowartościowa, zawiera wszystkie cenne składniki odżywcze. Ma łagodny smak, jest niezwykle pożywny, łączy w sobie zalety zdrowej oraz smacznej żywności. Jest szybki i łatwy w przygotowaniu, może być wykorzystany w kuchni na wiele sposobów. Delikatny smak sprawia, że znakomicie komponuje się z sosami, warzywami czy zupami. Stanowi także zdrowy element sałatek makaronowych.

Jak przygotować makaron z ciecierzycy?

Aby przygotować makaron z ciecierzycy, wystarczy dodać go do wrzącej wody z odrobiną soli i gotować zgodnie z informacją na opakowaniu. Następnie odcedzić i podawać z dowolnymi dodatkami. Możliwe jest również gotowanie makaronu z ciecierzycy bezpośrednio w przygotowywanej potrawie, dzięki czemu danie jest jeszcze bogatsze w składniki odżywcze.

Jedzenie - obraz autorstwa freepik - pl.freepik.com